همه چیز درباره بنز مایلر

پیکان با تمام عظمتش و با آن همه محبوبیت، ۳۵ سال بیشتر عمر نکرد. آخر سر هم که جلو تولیدش را گرفتند. اما این پیرمرد غول‌آسا پس از ۴۸ سال هنوز هم از خط تولید ایران‌خودرو دیزل خارج می‌شود. به نظر نمی‌رسد حالا حالاها بخواهد دست از کار بکشد.

صنعت خودروی ایران در حالی گرفتار بحث فرسایشی گرانی و ارزانی است که هنوز هم به نظر نمی‌رسد بخواهد واقعاً خود را یک گام بالا بکشد. استفاده از فناوری‌های کهنه و نخ‌نما، عدم سرمایه‌گذاری گسترده در بخش تحقیق و توسعه، رویکرد به صنعت خودروسازی کشورهای در حال گذار و عدم برنامه‌ریزی درازمدت هنوز هم جزو آفت‌های این سیستم به شمار می‌رود.

در حال حاضر، در همین سال ۹۱ بعد از ۱۲ سالی که از قرن ۲۱ گذشته حیرت‌انگیز است که هنوز خودرویی با تکنولوژی بسیار پیش‌ پاافتاده ساخته می‌شود. داستان امروز، داستان کمپرسی بنز است. کامیونی که راننده‌های جاده به آن «۱۰ چرخ ۲۶۲۴ دماغ کوتاه» هم می‌گویند. لوازم یدکی کامیون بنز نام دیر آشنایی در فروشگاههای قطعات خودرو می باشد.

 تاریخچه بنز مایلر (کامیون بنز قدیمی)

 این خودرو آنقدر قدیمی است که عکس‌های اولیه‌اش سیاه و سفید هستند. مرسدس‌بنز آلمان نسخه‌های ابتدایی آن را سال ۱۸۹۶ تولید کرد. سال ۱۹۵۹ دوره جدید تولیدات سنگین این شرکت با محصولی به اسم Kurzhauber آغاز شد. تولیدات این سری با توان کششی بین ۷.۴ تا ۱۸ تن قرار می‌گرفتند. استفاده از فناوری به‌روز و طراحی درخور توجه کاری کرد این خودرو بیش از انتظارات از سوی مشتریان استقبال شد. نسخه‌های بسیاری روی این خودرو تولید شد. از پیکاپ و کفی‌دار گرفته تا اتوبوس و آمبولانس.

از مرسدس فوق در آتش‌نشانی، صنایع راه و ساختمان و هم‌چنین نظامی نیز استفاده می‌شد. قدرت مناسب پیشرانه در کنار، قابلیت‌های رفاهی راننده و مهم‌تر از همه سادگی در استفاده سری جدید را با موفقیت چشم‌گیری روبه‌رو کرد.

 بین سال‌های ۶۷ تا ۶۸ میلادی با تغییر چهره مختصری مواجه شد. لوازم یدکی کامیون بنز شامل جلوپنجرهای برجسته‌تر و چراغ‌ها آمده تغییراتی بود که صورت گرفت . همچنین شیشه جلو نیز برای بهبود دید راننده، عریض‌تر شد. با شروع دهه ۷۰ میلادی، صادرات انبوه آن آغاز شد. یکی از دلایل محبوبیت این خودرو در بازارهای جهانی، مکانیزم ساده تعمیرات آن بود. از اواسط دهه ۷۰ تا ابتدای دهه ۸۰ میلادی مرسدس ‌بنز آلمان نسخه سنگین این خودرو را با ظرفیت ۱۲ تا ۲۶ تن راهی بازار کرد. همان ایام بود که بازارهای آمریکای جنوبی، عربستان و آفریقا به شدت خواهان این خودرو شدند.

بین سال‌های ۶۵ تا ۸۴ میلادی مدل ساده و سبکی از این خودرو با نام LP608‌ نیز روی خط تولید می‌رفت. این مدل به اسم کابین مکعبی مشهور بود. ایرانی‌ها اغلب آن را با نام خاور ۶۰۸ می‌شناسند. ظرفیت آن نیز بین ۶ تا ۱۱ تن برآورد شده است.

 مشخصات فنی کامیون (مایلر چیست)

 آنچه ایران‌خودرو دیزل به اسم ۲۶۲۴ با کد OEM355 تولید می‌کند، مجهز به یک موتور ۱۱.۵ لیتری (۱۱۵۸۰ سی‌سی) با آرایش شش سیلندر خطی است. سرعت نهایی این مدل ۹۸ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. یک باک پر این خودرو گنجایش ۲۰۰ لیتر گازوئیل دارد. خیلی تلاش شده است تا میزان آلایندگی این خودرو در حد استاندارد باشد با این حال خودر ایران‌خودرویی ها استانداردد آلایندگی‌اش را یورو ۲ معرفی کرده‌اند.

 طول، عرض و ارتفاع یک کمپرسی بنز استاندارد به ترتیب ۸۳۳۰، ۲۴۵۶ و ۲۹۴۵ میلی‌متر است. وزن خالص آن بدون بار نیز ۶ هزار و ۳۲۵ کیلوگرم می‌شود. بار مجاز روی محور جلو ۷ هزار و روی محور عقب ۱۳ هزار کیلوگرم است.

 معمولاً قدرت این خودروها آنچنان در دست نیست ولی می‌گویند که یک کمپرسی سالم باید ۲۲۰ اسب‌بخار نیرو تولید کند.

تامین کنندگان داخل شروع به تولید لوازم یدکی کامیون بنز کرده و از این رو بخشی از رونق بازار داخلی قطعات مدیون این کشنده کهنه کار می باشد.

 بنز مایلر در ایران

شرکت ایران‌خودرو دیزل که ابتدا نامش خاور بود، کار خود را از سال ۱۳۳۸ شروع کرد. از سال ۱۳۴۳ تولید کامیون و کامیونت‌های مرسدس‌بنز را در دستور کار خود قرار داد. گروه ایران‌خودرو سال ۷۸ سهام عمده خاور را خرید و آن را یکی از زیرمجموعه‌های خود کرد. اتاق بار، جای دیگر ساخته می شود و لوازم یدکی کامیون بنز از تامین کنندگان داخلی خریداری می گردد.

 کمپرسی بنز در حالی بین رقبای تازه‌وارد چینی و کره‌ای دیده می‌شود که طبق اعلام مدیر عامل اتفاقاً سال گذشته فروش خوبی را هم تجربه کرده است.

سهولت درپیدا کردن لوازم یدکی کامیون بنز این ماشین کشنده ی محبوب ایرانیان را به یک همسفر قدیمی در جاده ها تبدیل کرده است.

برای استعلام قیمت اتاق کمپرس ، با گروه کمپرسی سازی خیبر تماس بگیرید
تلفن: ۰۹۱۳۳۰۹۷۶۴۵
مدیریت : کریمیان

ثبت ديدگاه